Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Wtorek, 23 Lipca 2024
Imieniny : Sławy, Sławosza, Żelisławy

Finowie nad jeziorami

Dnia 17 października 2006 r. przyjechali Finowie na Sądecczyznę, by podglądnąć i uczyć się jak ratować jeziora – min. Doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Finlandii Marja Taskinen i Minister Pracy Finlandii Jaana Neitiniemi.
Przewodniczący Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego (ZGJR), wójt Gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka oraz Zygmunt Paruch, pomysłodawca programu rekultywacji jezior Rożnowskiego i Czchowskiego, a zarazem dyrektor Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów – Czchów nie kryli satysfakcji, że nasz unikatowy w skali Europy program ratowania jezior wzbudził zainteresowanie fińskich władz. A także byli zasypywani pytaniami o szczegóły opracowania projektu technicznego jak również wniosku pozwalającego otrzymanie milionowych kwot z funduszy Unii Europejskiej.
Minister Pracy Finlandii Jaana Neitiniemi na zakończenie wizyty stwierdziła, że rekultywacja jeziora jest dobrym i całkiem realnym przedsięwzięciem i zapewniła, że skorzystają z polskich doświadczeń.
Przewodniczący Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego
Stanisław Golonka


Aktualne przetargi
Zakończone przetargi
Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie i jego obrzeża są miejscem relaksu i wypoczynku dla tysięcy amatorów sportów wodnych, kąpieli słonecznych i wędkarzy. Nieodpartym magnesem są: urozmaicona linia brzegowa, atrakcje przyrodnicze, zalesione stoki Pogórza, rejsy statkiem wycieczkowym, liczne ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i kwatery agroturystyczne w okolicznych wsiach letniskowych.