Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Wtorek, 21 Maja 2024
Imieniny : Jana, Moniki, Wiktora

Gmina Łososina

W gminie Łososina Dolna, zwłaszcza na obrzeżach Jeziora Rożnowskiego, podczas wakacji nie brakuje letników wystawiających do słońca półnagie ciała. Przyciągają turystów miejsca na polu namiotowym w Tabaszowej, wyposażonym w małą gastronomię, w pobliżu plaży i strzeżonego kąpieliska. Roi się zwykle od młodzieży w centrum sportów wodnych w Znamirowicach.
Wczasowiczom służy Hotel "Litwiński" z pokojami o wysokim standardzie oraz przytulny motel z restauracją "Mirand", znajdujący się w centrum Tęgoborzy przy drodze krajowej Kraków - Nowy Sącz
Okoliczny teren jest pagórkowaty, w niektórych rejonach wręcz górzysty. Najwyższe wzniesienie Jaworz (921 m,npm.) osiągalne dla wędrowców niebieskim szlakiem turystycznym z Rożnowa. Drugi, malowniczy szlak (zielony) wiedzie z Tęgoborzy do Chomranic.
Warte odwiedzenia są następujące miejsca widokowe: Just, Jodłowiec (z ośrodkiem lotniczym "Orlik"), Chełm, Bialowoda, Rozdziele, Rachów, Cisowiec.
Na terenie gminy znajduje się rezerwat Białowodzka Góra naturalny zespół buczyny karpackie] i dąbrowy z roślinnością skalną. Bodaj najbardziej znanym miejscem w gminie jest góra Just, rorsowana przez sapiące samochody. Znajduje się tu drewniana świątynia pw. Św. Justa, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku.
Z Justu można oglądać piękną panoramę Doliny Dunajca pokrytą kolorową mozaiką sadów owocowych. Nad kotliną tęgoborską dominuje wysoki kościół wybudowany w latach sześćdziesiątych.
W samej Łososinie (dawna nazwa Jakubkowice) zwracał do niedawna uwagę drewniany kościółek o barokowej architekturze z XVIII w. obecnie przenoszony do Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Świątynia znajdzie w skansenie opiekę konserwatorską i będzie jednym z jego najcenniejszych eksponatów.


Aktualne przetargi
Zakończone przetargi
Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie i jego obrzeża są miejscem relaksu i wypoczynku dla tysięcy amatorów sportów wodnych, kąpieli słonecznych i wędkarzy. Nieodpartym magnesem są: urozmaicona linia brzegowa, atrakcje przyrodnicze, zalesione stoki Pogórza, rejsy statkiem wycieczkowym, liczne ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i kwatery agroturystyczne w okolicznych wsiach letniskowych.